herb

Internetowy serwis
Gminy Świerklany

Aktualności

 

WAŻNE – Budżet Obywatelski na 2017 rok

Informujemy, że w pierwszej połowie września br. przeprowadzone zostanie w gminie głosowanie mieszkańców na projekty stanowiące propozycje do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Zarządzeniem Nr W.0050.120.2016 Wójta Gminy Świerklany z dnia 25 sierpnia 2016 r. ustalone zostały miejsca głosowania, z podziałem na sołectwa: Świerklany Górne i Świerklany Dolne – głosowanie w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Świerklanach przy ul. Strażackiej 1, sołectwo Jankowice – głosowanie w Urzędzie Gminy Świerklany przy ul. Świerklańskiej 54 w Jankowicach. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 1 do 16 września 2016 roku, w godzinach urzędowania ww. instytucji.


Głosowanie polegać będzie na wypełnieniu ankiety (do pobrania i wydrukowania – poniżej; w wersji papierowej formularze ankiet dostępne będą również w Urzędzie Gminy Świerklany z siedzibą w Jankowicach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Świerklanach). Wypełnione ankiety należy wrzucać do urn umieszczonych w holu Urzędu Gminy oraz GOKiR-u.


Uprawnionymi do głosowania są mieszkańcy, którzy w pierwszym dniu głosowania, a więc 1 września br., mieli ukończony 16. rok życia. Uwaga – głosujemy na projekt w naszym sołectwie (nie jest możliwe, aby np. mieszkaniec Jankowic zagłosował na projekt w Świerklanach Górnych). Każdy z mieszkańców może oddać tylko jeden głos (weryfikowane na podstawie peselu).

Na zadania finansowane w ramach BO zarezerwowana została na rok 2017 kwota 150 tys. zł - po 50 tys. zł dla każdego z sołectw. Propozycji do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 wpłynęło w sumie 8, w tym: 2 z sołectwa Świerklany Górne, 4 z sołectwa Świerklany Dolne i 2 z sołectwa Jankowice. 5 wniosków zyskało pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a 3 ze względu na braki w dokumentacji nie spełniły wymogów formalnych i zostały odrzucone.


Teraz nadszedł czas głosowanie, w wyniku którego wybrany zostanie do realizacji jeden projekt w sołectwie Świerklany Górne i jeden projekt w Jankowicach. W przypadku Świerklan Dolnych, gdzie pozytywną ocenę formalną i merytoryczną zyskał tylko jeden projekt, aby mógł on być zrealizowany będzie musiał uzyskać bezwzględną większość głosów mieszkańców sołectwa (50 proc.+1).

Zgodnie z harmonogramem realizacji Budżetu Obywatelskiego na 2017 r., przyjętym Zarządzeniem Wójta Gminy Świerklany Nr W.0050.9.2016 z 18.01.2016 r., ogłoszenie wyników głosowania nastąpi do dnia 30 września 2016 r. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do 15 listopada br. do budżetu gminy projektów wybranych do realizacji.


Raz jeszcze
zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z propozycjami wnioskodawców i aktywnego udziału w głosowaniu. Pamiętaj - to od Ciebie zależy, co powstanie w Twoim sołectwie. Weź udział w głosowaniu i wyraź swoją opinię!

 

Propozycje mieszkańców zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok:


Sołectwo Świerklany Górne

Wniosek p. Marii Orlik – stworzenie przenośnej sceny wraz z nagłośnieniem i oświetleniem za kwotę 48.053,12 zł

W ramach zadania przewidziany został zakup nagłośnienia, oświetlenia, namiotów oraz ławostołów (15 kompletów), jak również zakup 6 podestów scenicznych i towarzyszących im schodów. Pozwoli to na organizację ciekawych wydarzeń w naszej gminie oraz integrację mieszkańców Świerklan Górnych i pozostałych sołectw. Wzrośnie przez to aktywność lokalnych grup, gdyż zachęci je do prezentowania swojej działalności, jak również pomoże świerklańskim placówkom oświatowym tj. szkole i przedszkolu z ul. Boryńskiej oraz innym organizacjom działającym na terenie Świerklan Górnych ograniczyć koszty przeprowadzania corocznych imprez, festynów czy pikników.

Wniosek p. Piotra Wolaka – dotyczy zagospodarowania terenu przy ul. Bratkowej. Chodzi o stworzenie miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców tamtej okolicy oraz całej gminy, poprzez zakup: 4 szt. urządzeń do ćwiczeń, 2 szt. huśtawek, huśtawki „Bocianie gniazdo”, 4 szt. ławek, stojaka na rowery oraz 2 sztuk koszy na śmieci i piaskownicy ze zjeżdżalnią. Teren zostanie ogrodzony i pojawi się tam kostka brukowa.

Powyższy projekt został stworzony z myślą o najmłodszych mieszkańcach sołectwa i gminy, ale nie tylko o nich – także młodzież i dorośli będą tam mogli spędzać wolny czas, ćwicząc lub odpoczywając. Wnioskodawca, który zadanie wycenił na 34.140,00 zł, podkreślił również walor integracyjny swojego projektu.


Sołectwo Świerklany Dolne

Wniosek p. Marka Fajkisa – budowa Street Workout Parku w okolicy OSiR-u Świerklany za kwotę 42.800,00 zł.
Cel - stworzenie miejsca aktywnego wypoczynku dla mieszkańców sołectwa i gminy, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

W ramach zadania przewidziany został zakup i montaż: poręczy gimnastycznych, drążków do podciągania, ławeczki do wykonywania brzuszków, kółek gimnastycznych, lin do wspinania oraz drabinki i zestawu do ćwiczeń. Przewidziano także montaż mat gumowych oraz organizację pokazu ćwiczeń z użyciem zakupionych urządzeń.

Głównym celem stworzenia Street Workout Parku jest promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród młodych osób. Korzystać z niego będą mogli także dorośli chcący poprawić kondycję fizyczną i aktywnie spędzać czas. Powstanie miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli spotykać się w celach integracyjnych, a także profesjonalna przestrzeń do organizowania imprez o charakterze sportowym, co pozwoli na promowanie gminy na zewnątrz.


Sołectwo Jankowice

Wniosek p. Tomasza Szabonia – dotyczy zagospodarowania terenu przy ul. Poprzecznej, w miejscu gdzie kiedyś było przedszkole – chodzi o stworzenie miejsca rekreacyjnego dla mieszkańców tamtej okolicy oraz gminy.

Wnioskodawca zadanie wycenił na kwotę 49.700,00 zł, za którą nastąpi zakup i montaż: bramek do piłki nożnej wraz z siatką, piłko-chwytów, zjazdu linowego o długości liny od 20 do 40 metrów, zestawu do zabawy wraz z piaskownicą 3x3 metry z siedziskiem oraz altany drewnianej. Tym samym stworzone zostanie bezpieczne miejsce do spędzania wolnego czasu przez dzieci i ich rodziców, a także m.in. turystów rowerowych. Podsumowując - projekt ma na celu stworzenie trawiastego boiska do piłki nożnej oraz miejsc siedzących, miejsca na ognisko bądź grilla oraz zamontowania kilku elementów wyposażenia placu zabaw.

Wniosek p. Ireny Szal – dotyczy organizacji zajęć komputerowych oraz z obsługi nowoczesnego sprzętu dla seniorów

Ideą zajęć jest przedstawienie w przystępny sposób osobom starszym pojęć i czynności, dzięki którym będą one mogły napisać dokument, użyć przeglądarki internetowej, zrobić zakupy przez internet czy skorzystać ze skypa. Zajęcia obejmą również podstawę obsługi nowoczesnych telefonów komórkowych.

Projekt potrwa 3 miesiące i realizowany będzie w Galerii „Jan” w Jankowicach, gdzie znajduje się wioska internetowa. Uczestnicy będą pracować w trzech grupach. Efektem działań ma być wydanie folderu reklamującego jankowicką galerię, który przy pomocy specjalisty stworzą sami uczestnicy zajęć.

Wnioskowana kwota 9 665,00 zł posłuży na wynagrodzenie dla osób prowadzących zajęcia, zakup sprzętu do drukarki i materiałów biurowych oraz na zakup poczęstunku dla kursantów.

 

Załączniki:

Regulamin Budżetu Obywatelskiego

Zarządzenie miejsca do głosowania

Karta do głosowania sołectwo Świerklany Dolne

Karta do głosowania sołectwo Swierklany Górne

Karta do głosowania sołectwo Jankowice

kadencja20142018 2

akcja zima

  bip  sekap

dziennik ustaw

monitor polski


portal

dyzury aptek

gminna komunikacja

fundusze zewnetrzne

wybory18

porady

Jakość powietrza

Meteo

gkrpa

dostawa pradu2

strategia

budzet

logo rewitalizacja

smp

czp 

inf_publiczna

lot

tvt
 
Subregion

 kmz

Urząd Gminy Świerklany

ul. Kościelna 85
44-266 Świerklany

 tel. 32 432 75 00, fax (32) 432 75 01
e-mail: ug@swierklany.pl
ESP(e-puap): /eoj70cl54k/skrytka

NIP 642-31-96-835

REGON 000551326

Konto bankowe
82 8470 0001 2001 0012 9323 0007

Godziny urzędowania

 poniedziałek - środa od 730 do 1530
czwartek od 730 do 1700
piątek od 730 do 1400

 

Kasa czynna

poniedziałek - środa od 730 do 1500
czwartek od 730 do 1630
piątek od 730 do 1330

Gmina Świerklany

NIP 642-10-18-555

REGON 276259008

 

 

Telefony alarmowe